| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M16
Certification : CE/Rohs
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C
Supply Ability : 100000 pairs each month
Delivery Time : 3~6 working days
Packaging Details : High Quality export carton
Number of Pins : 3Pin
Current : 10A max
Rated voltage : 300V
Waterproof Rating : IP67
Color : Red Blue White Black Yellow
Industry Fields : Industrial Automation / New Energy / Construction Engineering
Quick Release M16 3Pin Waterproof Circular Connector designed for industrial automation applications. This 3-pin male-to-female docking circular connector features M16 standard specification and high-strength plastic housing, providing high-reliability power connection for complex industrial environments.
| Number of Poles | 3Pin waterproof connector |
|---|---|
| Current Rating | 10A max |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
|---|---|
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
There are different materials available for connectors and cables. We typically use PVC/Nylon material for connectors and PVC/Rubber/Silicone material for cables. We can also select materials according to your specific requirements.
For first-time cooperation, advance payment is required to ensure production smoothness. For long-term trusted clients, flexible payment terms can be discussed after several successful orders.
Yes, you can create your own private label and packaging. If you need packaging design services, we also have professional designers available to assist you.
|
|
M16 3 Pin Panel Mount Connector Quick Lock IP67 Waterproof Molded Connector Images |