| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M19
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 100000 pairs Montly
Delivery Time : 3~6working days
Packaging Details : 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements
Current rating : 20A
Material : PA66 and Brass tin plated
Color : White Blue Red Black Yellow
Rated voltage : 300V
Flame-resistant rating : UL94-V0
Type : Wire To Board
M19 3 Pin 300V Waterproof Cable Connector Quick Lock For Power
Main Features
Quick Description
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 3 pin |
| Current Rating | 20A max. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s. |
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 15A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 2.5mm2 |
Design Sketch


1. Q: What shipping methods do you offer? How long is the delivery time?
A:We provide multiple shipping options: 1) Courier (DHL/UPS/FedEx): 3-7 working days for small parcels; 2) Air freight: 7-15 working days; 3) Sea freight: 20-45 working days. Delivery time varies by destination and shipping method.
2. Are your products certified? What certifications do you have?
A: All our products are certified by RoHS, CE, and other international standards. Specific certifications (e.g., FCC, UL) can be provided upon request based on your target market.
3. Q: Can I have custom label?
A:Yes,of course,you can make you own private label and package,if you need to design the packaging ,we also have professionaldesigner to serve you.
|
|
3 Pin Waterproof Bulkhead Electrical Connector M19 Panel Mount Connector Images |