| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M16
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C
Supply Ability : 100000 pairs each month
Delivery Time : 3~6 working days
Packaging Details : High Quality export carton
Number of Pins : 5Pin
Current : 8A max. for Power
Rated voltage : 125V
Waterproof Rating : IP67
operating temperature : -40℃~+105℃
Contact Material : Brass Gold-Plated
| Number of Poles | 5Pin waterproof connector |
|---|---|
| Current Rating | 8A max |
| Voltage Rating | 125VAC max |
| Durability Voltage | 500VAC @ 60 s |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
|---|---|
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
|
|
M16 Industrial 5 Pin Circular Connector Sizes Outdoor Waterproof Plug Socket Sale Images |