| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M19
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/P,L/C,D/A,,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 100000 pairs Montly
Delivery Time : 3~6working days
Packaging Details : 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements
Pin : 18Pin
Current rating : 5A
Rated voltage : 300V
Flame-resistant rating : UL94-V0
Connector type : Male Female connector
Material : Nylon
PA66 18 Pin M19 Low Voltage Wire Connectors Waterproof - M19 18 Pin Circular Connector for Outdoor Signal Applications
Shell Material: High-quality PA66 engineering plastic with excellent mechanical strength, impact resistance, and deformation resistance. Resistant to high/low temperatures, UV aging, and corrosion for stable long-term performance in complex outdoor environments.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Number of Poles | 18 Pin |
| Current Rating | 5A maximum |
| Voltage Rating | 300VAC maximum |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 seconds |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Contact Resistance | 10 mΩ maximum |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Voltage Rating | 300VAC maximum |
| Current Rating | 5A maximum |
| Minimum Wire Size OD | 3.0mm - 6.0mm |
| Maximum Wire Size OD | 8.0mm - 10.0mm |
| Maximum Cable Cross Section Area | 0.5mm² - 2.5mm² |
|
|
M19 Cable Data Connector 18 Pin Quick Release IP67 Waterproof 300 Volt Connectors Images |