| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M16
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/P,L/C,D/A,,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 100000 pairs Montly
Delivery Time : 3~6working days
Packaging Details : 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements
Pin : 7Pin
Current rating : 5A
Rated voltage : 60V
Material : Nylon
Copper needles : Copper alloy
Sealing Material : Waterproof O-Ring
Protection level : IP67
M16 Male Female 7-Pin Waterproof Automotive Connectors designed for low power signal transmission with reliable performance in demanding industrial environments.
| Number of Poles | 7Pin |
| Current Rating | 5A max. |
| Voltage Rating | 60VAC max |
| Durability Voltage | 500VAC @ 60 s. |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 2.5mm² |
Once the goods are shipped, we will send you the tracking number and logistics platform link. You can track the real-time status online or contact our team for updates.
Located in Ulinkcon Industrial Park, Bao'an District, Shenzhen, China.
The MOQ varies by product type—usually 500 units for standard models and 1000 units for customized items. Lower MOQ can be negotiated for trial orders or long-term cooperation.
Yes, of course, you can make your own private label and package. If you need to design the packaging, we also have professional designer to serve you.
|
|
5A M16 Nylon 7 Pin Waterproof Connector CE Plastic Pa66 Data Quick Lock Connector Images |