| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M23
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 100000 pairs Montly
Delivery Time : 3~6working days
Packaging Details : 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements
Pin : 8pin
Current rating : 50A,15A
Type : waterproof connector
Material : PA66
Diameter range : 24-9AWG
Color : Blue
M23 Industrial Plug Socket 50A 8 Multi Pin Connector Waterproof
1 Grounding 2 Power 3 Data clear distribution, adapting to actual functional needs: Adopting precise functional partition design of 1 path of grounding, 2 paths of power supply and 3 paths of data, fully fitting the actual operation logic of outdoor equipment.
Separate transmission of grounding-power-data, ensuring practical operation stability: Based on the independent channel design of 1 grounding + 2 power supply + 3 data, it can realize complete separation of grounding protection, power supply, and data transmission.
Focus on practical applications in multiple industries, wide scene adaptability: Widely used in practical scenarios such as outdoor industrial automation, security monitoring, environmental monitoring, and new energy outdoor equipment.
| Number of Poles | 8pin waterproof connector |
| Current Rating | 50+15A +5Amax. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s. |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 50A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 16.0mm |
| Max Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 10.0mm² |
|
|
1 Grounding 2 Power 5 Data M23 IP67 Waterproof Connector Push Locking Images |