| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M19
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 100000 pairs Montly
Delivery Time : 3~6working days
Packaging Details : 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements
Rated voltage : 300V
Pin : 5Pin
Flame-resistant rating : UL94-V0
Gender : Male to Female
Operating temperature : -40℃~+105℃
Material : Nylon
5 Pin Circular M19 PA66 300V Male To Female Waterproof Connector
Main Features
Quick Description
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 5Pin |
| Current Rating | 20A max. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1000VAC @ 60 s. |
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 15A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 2.5mm2 |
Application industries
Design Sketch


1. Q: Do you accept other payment currencies besides USD?
A: Our default currency is USD, but we can also accept EUR, GBP, or other major currencies. Please confirm the exchange rate with our sales team when placing the order.
2. Q: Are your products certified? What certifications do you have?
A: All our products are certified by RoHS, CE, and other international standards. Specific certifications (e.g., FCC, UL) can be provided upon request based on your target market.
3. Q: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
4. Q: How many materials you can provide?
A: There's some different materials from connector and cable, we usually use PVC/Nylon material to product connector, PVC/Rubber/Silicone material was used in cable. Of course we can also according to your requirments to choose the material.

|
|
High Efficiency Plastic Circular Connector M19 5 Pin 300V Waterproof Quick Lock Connection Images |