| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Ulinkcon
Model Number : M19
Certification : CE/Rohs/TUV/UL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiation
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram
Supply Ability : 100000 pairs Montly
Delivery Time : 3~6working days
Packaging Details : 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements
Connector type : Quick connector
Pin : 10Pin
Material : Nylon
Current rating : 5A
Protection level : IP67
Color : Blue,White,Black
M19 10 Pin Waterproof Quick Disconnect Wire Connectors
Quick Description
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 10Pin |
| Current Rating | 5A max. |
| Voltage Rating | 60VAC max |
| Durability Voltage | 500VAC @ 60 s. |
Application industries
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
Main Features
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 2.5mm2 |
Design Sketch


1. Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory. Located in Ulinkcon Industrial Park, Bao'an District,Shenzhen,China
2. Q: Who is responsible for customs clearance? Do you provide necessary documents?
A: We will provide complete customs clearance documents (commercial invoice, packing list, bill of lading, certification reports). Customs clearance fees and duties are borne by the buyer (EXW/FOB terms). We can assist with document preparation if needed.
3. Q: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
4. Q: How many materials you can provide?
A: There's some different materials from connector and cable, we usually use PVC/Nylon material to product connector, PVC/Rubber/Silicone material was used in cable. Of course we can also according to your requirments to choose the material.

|
|
10 Pin Quick Release M19 IP67 Low Voltage 60V Circular Wire Connector Plug And Scoket Images |